Nichicon UPW1J391MHD6
UPW1J391MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J391MHD6
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J391MHD6.pdf
Availability of UPW1J391MHD6
QUANTITY
UPW1J391MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J391MHD6
Internal Part NumberEIS-UPW1J391MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.268A
Impedance86 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J391MHD6
Related LinksUPW1J3, UPW1J391MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J391MHD6 Details Description
Related parts for UPW1J391MHD6
CONN HEADER 14POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
PARTITION TS15 1.5X32.5MM PA BG datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPA3125D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN ASSY RECEPT TINMAN datasheet.pdf
RS PLC 16PT(4X) 697MDL640/67 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 30POS STR SMD datasheet.pdf