ITT Cannon, LLC CA3108F18-10SBF80
CA3108F18-10SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3108F18-10SBF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA3108F18-10SBF80.pdf
Availability of CA3108F18-10SBF80
QUANTITY
CA3108F18-10SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3108F18-10SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3108F18-10SBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3108F18-10SBF80
Related LinksCA3108F1, CA3108F18-10SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3108F18-10SBF80 Details Description
Related parts for CA3108F18-10SBF80
CAP TANT 10UF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 167 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
50W 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf