Nichicon UPW1J4R7MDD
UPW1J4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J4R7MDD.pdf
Availability of UPW1J4R7MDD
QUANTITY
UPW1J4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1J4R7MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.4mA
Impedance4.7 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J4R7MDD
Related LinksUPW1J, UPW1J4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J4R7MDD Details Description
Related parts for UPW1J4R7MDD
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANS ARRAY 5X NPN 16-QFN datasheet.pdf
VARISTOR 18V 30A 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 9W datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 800V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 450LM WHITE datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 PT RAD TL 12A datasheet.pdf
CT CABLES 3METER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf