Nichicon UPW1V100MDD1TA
UPW1V100MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V100MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V100MDD1TA.pdf
Availability of UPW1V100MDD1TA
QUANTITY
UPW1V100MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V100MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V100MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V100MDD1TA
Related LinksUPW1V10, UPW1V100MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V100MDD1TA Details Description
Related parts for UPW1V100MDD1TA
IDC CABLE - CCE10G/AE10G/CCE10G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.810" UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PROX M30 3W NO NPN datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf