Nichicon UPW1V101MPH
UPW1V101MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V101MPH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V101MPH.pdf
Availability of UPW1V101MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V101MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V101MPH
Internal Part NumberEIS-UPW1V101MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360.8mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V101MPH
Related LinksUPW1V, UPW1V101MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V101MPH Details Description
Related parts for UPW1V101MPH
IC REG LDO 2.5V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 33' datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf