Nichicon UPW1V120MDH
UPW1V120MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V120MDH
Brief Description
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V120MDH.pdf
Availability of UPW1V120MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V120MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V120MDH
Internal Part NumberEIS-UPW1V120MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance950 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V120MDH
Related LinksUPW1V, UPW1V120MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V120MDH Details Description
Related parts for UPW1V120MDH
CONN HEADER 6POS 4.2MM VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 230 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL DATA CAPTURE BOARD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf