Nichicon UPW1V122MHH
UPW1V122MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V122MHH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V122MHH.pdf
Availability of UPW1V122MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V122MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V122MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1V122MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.964A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V122MHH
Related LinksUPW1V, UPW1V122MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V122MHH Details Description
Related parts for UPW1V122MHH
IDC CABLE-AKN34A/ AE34G / APK34A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CBL 3POS M8 R/A SOCKET-WIRE 1.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS BIPO NPN 150MA 8V MCPH4 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 267 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
15MM BRAIDED SLEEVING 10M datasheet.pdf