Nichicon UPW1V222MHH
UPW1V222MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V222MHH
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V222MHH.pdf
Availability of UPW1V222MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V222MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V222MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1V222MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.558A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V222MHH
Related LinksUPW1V, UPW1V222MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V222MHH Details Description
Related parts for UPW1V222MHH
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 5POS W/SOCK datasheet.pdf
INDUSTRIAL SCOPEMETER 40MHZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLK 7.62MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf