Nichicon UPW1V330MDD
UPW1V330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V330MDD.pdf
Availability of UPW1V330MDD
QUANTITY
UPW1V330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V330MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1V330MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V330MDD
Related LinksUPW1V, UPW1V330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V330MDD Details Description
Related parts for UPW1V330MDD
CONN TERMINAL CRIMP UL1015 TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 18-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
3.5 HD 320GB 7200RPM SATA datasheet.pdf
IC DAC 14BIT DUAL 125MSPS 48LQFP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf