Nichicon UPW1V470MED1TA
UPW1V470MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V470MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V470MED1TA.pdf
Availability of UPW1V470MED1TA
QUANTITY
UPW1V470MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V470MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V470MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V470MED1TA
Related LinksUPW1V47, UPW1V470MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V470MED1TA Details Description
Related parts for UPW1V470MED1TA
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Low Cost 270 MHz Differential Receiver Amplifiers IC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf