Nichicon UPW1V471MPH
UPW1V471MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V471MPH
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V471MPH.pdf
Availability of UPW1V471MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V471MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V471MPH
Internal Part NumberEIS-UPW1V471MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current915mA
Impedance52 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V471MPH
Related LinksUPW1V, UPW1V471MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V471MPH Details Description
Related parts for UPW1V471MPH
CARD GUIDE SNAP-IN NAT 5.0" datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .300 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 640MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 10A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR RED datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf