Nichicon UPW1V472MHH
UPW1V472MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V472MHH
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V472MHH.pdf
Availability of UPW1V472MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V472MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V472MHH
Internal Part NumberEIS-UPW1V472MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.23A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V472MHH
Related LinksUPW1V, UPW1V472MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V472MHH Details Description
Related parts for UPW1V472MHH
COUNTER LCD 6 CHAR 20-60V PNL MT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADC 14BIT 95/105MSPS 32-LLP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD datasheet.pdf