Nichicon UPW1V4R7MDD1TA
UPW1V4R7MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V4R7MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V4R7MDD1TA.pdf
Availability of UPW1V4R7MDD1TA
QUANTITY
UPW1V4R7MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V4R7MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V4R7MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V4R7MDD1TA
Related LinksUPW1V4R, UPW1V4R7MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V4R7MDD1TA Details Description
Related parts for UPW1V4R7MDD1TA
Connector Receptacle 6 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 54 POS .276 SMD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 450A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
PLUNGER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 600MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf