Nichicon UPW1V560MED1TA
UPW1V560MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V560MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V560MED1TA.pdf
Availability of UPW1V560MED1TA
QUANTITY
UPW1V560MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V560MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1V560MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V560MED1TA
Related LinksUPW1V56, UPW1V560MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V560MED1TA Details Description
Related parts for UPW1V560MED1TA
MOSFET N-CH 500V 22A TO-3P datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 6V datasheet.pdf