Nichicon UPW1V560MEH
UPW1V560MEH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V560MEH
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V560MEH.pdf
Availability of UPW1V560MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V560MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V560MEH
Internal Part NumberEIS-UPW1V560MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V560MEH
Related LinksUPW1V, UPW1V560MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V560MEH Details Description
Related parts for UPW1V560MEH
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS .200X.300 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2A 345 MOHM SMD datasheet.pdf