Nichicon UPW1V6R8MDD1TE
UPW1V6R8MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V6R8MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V6R8MDD1TE.pdf
Availability of UPW1V6R8MDD1TE
QUANTITY
UPW1V6R8MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V6R8MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UPW1V6R8MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.5mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V6R8MDD1TE
Related LinksUPW1V6R, UPW1V6R8MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V6R8MDD1TE Details Description
Related parts for UPW1V6R8MDD1TE
RES SMD 300KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL FLAT SPANNER FOR COLLET NUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CUTTER datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 80 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf