Nichicon UPW1V820MEH
UPW1V820MEH picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V820MEH
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V820MEH.pdf
Availability of UPW1V820MEH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW1V820MEH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V820MEH
Internal Part NumberEIS-UPW1V820MEH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current279.5mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V820MEH
Related LinksUPW1V, UPW1V820MEH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V820MEH Details Description
Related parts for UPW1V820MEH
CONN SPRING 62POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf