Nichicon UPW2A181MHH
UPW2A181MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A181MHH
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A181MHH.pdf
Availability of UPW2A181MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2A181MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A181MHH
Internal Part NumberEIS-UPW2A181MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current513.5mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A181MHH
Related LinksUPW2A, UPW2A181MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A181MHH Details Description
Related parts for UPW2A181MHH
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 20POS SMT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
ACCY LENS 3MM T-1 PANEL MNT LED datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 455NM 500MW SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 67MM datasheet.pdf