Nichicon UPW2A4R7MDD
UPW2A4R7MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A4R7MDD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A4R7MDD.pdf
Availability of UPW2A4R7MDD
QUANTITY
UPW2A4R7MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A4R7MDD
Internal Part NumberEIS-UPW2A4R7MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22.2mA
Impedance4.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A4R7MDD
Related LinksUPW2A, UPW2A4R7MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A4R7MDD Details Description
Related parts for UPW2A4R7MDD
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FUSE 150A 600V FAST ACT CLASS J datasheet.pdf
TOOL TERMINATING MODULE 26-24AWG datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CBL TIE HLDR SCREW MNT NAT 1X1 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16KV datasheet.pdf