Nichicon UPW2A6R8MDD1TA
UPW2A6R8MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A6R8MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A6R8MDD1TA.pdf
Availability of UPW2A6R8MDD1TA
QUANTITY
UPW2A6R8MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A6R8MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW2A6R8MDD1TA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.5mA
Impedance3.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A6R8MDD1TA
Related LinksUPW2A6R, UPW2A6R8MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A6R8MDD1TA Details Description
Related parts for UPW2A6R8MDD1TA
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
IC DAC V-OUT 12BIT 5V LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP COND 3"L NAT datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV+4LV PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf