Nichicon UPW2A6R8MDD1TA
UPW2A6R8MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A6R8MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A6R8MDD1TA.pdf
Availability of UPW2A6R8MDD1TA
QUANTITY
UPW2A6R8MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A6R8MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPW2A6R8MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.5mA
Impedance3.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A6R8MDD1TA
Related LinksUPW2A6R, UPW2A6R8MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A6R8MDD1TA Details Description
Related parts for UPW2A6R8MDD1TA
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 3/16 X .75" datasheet.pdf
INDICATOR SQ RED ILLUM RED CAP datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 10% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK 45DEG 2POS 5MM datasheet.pdf