Nichicon UPW2C2R2MED1TA
UPW2C2R2MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C2R2MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C2R2MED1TA.pdf
Availability of UPW2C2R2MED1TA
QUANTITY
UPW2C2R2MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C2R2MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW2C2R2MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package2,000
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C2R2MED1TA
Related LinksUPW2C2R, UPW2C2R2MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C2R2MED1TA Details Description
Related parts for UPW2C2R2MED1TA
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC ETHERNET SW 2PORT BUS 128PQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 20PPM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf