Nichicon UPW2D331MRH
UPW2D331MRH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2D331MRH
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPW2D331MRH.pdf
Availability of UPW2D331MRH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2D331MRH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2D331MRH
Internal Part NumberEIS-UPW2D331MRH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package250
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2D331MRH
Related LinksUPW2D, UPW2D331MRH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2D331MRH Details Description
Related parts for UPW2D331MRH
IC OTP 512KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT UP COMPATIBLE 18-DIP datasheet.pdf
IC CLOCK CHIP PROGR AMDK7 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DIODE STD REC ISO LEAD 70A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf