Nichicon UPW2FR47MPH
UPW2FR47MPH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2FR47MPH
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPW2FR47MPH.pdf
Availability of UPW2FR47MPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2FR47MPH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2FR47MPH
Internal Part NumberEIS-UPW2FR47MPH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2FR47MPH
Related LinksUPW2F, UPW2FR47MPH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2FR47MPH Details Description
Related parts for UPW2FR47MPH
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
TERMINAL WDUL 4 500K/0 1W POTI datasheet.pdf
SAC-4P-MR/0 5-647/FS SCO BK datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.65A SOT363 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf