Nichicon UPW2V221MRD
UPW2V221MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2V221MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPW2V221MRD.pdf
Availability of UPW2V221MRD
QUANTITY
UPW2V221MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2V221MRD
Internal Part NumberEIS-UPW2V221MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package140
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2V221MRD
Related LinksUPW2V, UPW2V221MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2V221MRD Details Description
Related parts for UPW2V221MRD
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
IC DAC 14BIT VOUT 10-MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 77MM datasheet.pdf
DEVICE MARKER SCHT 7/2 datasheet.pdf
S30 RED PULLTIGHT SEAL 9" RNDM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 1600VDC datasheet.pdf
AB 5C 5#16 PIN PLUG datasheet.pdf
10 MHz, 20 V/レs, G = 1, 10, 100, 1000 i CMOS㈢ Programmable Gain Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf