Nichicon UPW2V2R2MPD
UPW2V2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2V2R2MPD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPW2V2R2MPD.pdf
Availability of UPW2V2R2MPD
QUANTITY
UPW2V2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2V2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UPW2V2R2MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current31mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2V2R2MPD
Related LinksUPW2V, UPW2V2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2V2R2MPD Details Description
Related parts for UPW2V2R2MPD
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 48POS datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SW 8DFN datasheet.pdf
SGE-225-4-1000L 03000M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf