Nichicon UPW2V470MHD
UPW2V470MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2V470MHD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPW2V470MHD.pdf
Availability of UPW2V470MHD
QUANTITY
UPW2V470MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2V470MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2V470MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2V470MHD
Related LinksUPW2V, UPW2V470MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2V470MHD Details Description
Related parts for UPW2V470MHD
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
BOARD PWB W/SCA3000-D02 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
IC LI BATT CHARGER DUAL 28TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 11POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 30A DO5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V datasheet.pdf