Nichicon UPW2W4R7MHD
UPW2W4R7MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2W4R7MHD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPW2W4R7MHD.pdf
Availability of UPW2W4R7MHD
QUANTITY
UPW2W4R7MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2W4R7MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2W4R7MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current49mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2W4R7MHD
Related LinksUPW2W, UPW2W4R7MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2W4R7MHD Details Description
Related parts for UPW2W4R7MHD
FIXED IND 33NH 1A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015Y/H1505TR12" datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB10 M32 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf