Nichicon UPX1A331MPD1TD
UPX1A331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPX1A331MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPX1A331MPD1TD.pdf
Availability of UPX1A331MPD1TD
QUANTITY
UPX1A331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPX1A331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPX1A331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current504mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)