Nichicon UPX1V330MPD
UPX1V330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPX1V330MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPX1V330MPD.pdf
Availability of UPX1V330MPD
QUANTITY
UPX1V330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPX1V330MPD
Internal Part NumberEIS-UPX1V330MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current283.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPX1V330MPD
Related LinksUPX1V, UPX1V330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPX1V330MPD Details Description
Related parts for UPX1V330MPD
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 230V 400A MS013 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 4V datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf