Nichicon UPX1V470MPD
UPX1V470MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPX1V470MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPX1V470MPD.pdf
Availability of UPX1V470MPD
QUANTITY
UPX1V470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPX1V470MPD
Internal Part NumberEIS-UPX1V470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current315mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPX1V470MPD
Related LinksUPX1V, UPX1V470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPX1V470MPD Details Description
Related parts for UPX1V470MPD
CAP FILM 10000PF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS 20-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.01A 45 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.71M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf