Nichicon UPZ2G121MHD6
UPZ2G121MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2G121MHD6
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2G121MHD6.pdf
Availability of UPZ2G121MHD6
QUANTITY
UPZ2G121MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2G121MHD6
Internal Part NumberEIS-UPZ2G121MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2G121MHD6
Related LinksUPZ2G1, UPZ2G121MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2G121MHD6 Details Description
Related parts for UPZ2G121MHD6
RES SMD 0.03 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 110V datasheet.pdf
8331-19A FRONT CUTOFF PLUNGER datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
5 POS. FASTIN-FASTON CONN. TAB H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf