Nichicon UPZW6121MHD
UPZW6121MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPZW6121MHD
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UPZW6121MHD.pdf
Availability of UPZW6121MHD
QUANTITY
UPZW6121MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZW6121MHD
Internal Part NumberEIS-UPZW6121MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZW6121MHD
Related LinksUPZW6, UPZW6121MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPZW6121MHD Details Description
Related parts for UPZW6121MHD
CONN EDGECARD 50POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRAY 19.68" X 15.74" datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf