AVX Corporation UQCB7A430JATME\1K
UQCB7A430JATME\1K picture photo
Mfg. Part Number
UQCB7A430JATME\1K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 43PF 500V 1111
Datasheet Download
UQCB7A430JATME\1K.pdf
Availability of UQCB7A430JATME\1K
QUANTITY
UQCB7A430JATME\1K Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCB7A430JATME\1K
Internal Part NumberEIS-UQCB7A430JATME\1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCB7A430JATME\1K
Related LinksUQCB7A43, UQCB7A430JATME\1K Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCB7A430JATME\1K Details Description
Related parts for UQCB7A430JATME\1K
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 GRN/GRN BOOT 2' datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
09+09 DIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf