AVX Corporation UQCFVA0R9BAT2A\500
UQCFVA0R9BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA0R9BAT2A\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.90PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA0R9BAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA0R9BAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA0R9BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA0R9BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA0R9BAT2A\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Featured ProductUQ Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.90pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA0R9BAT2A\500
Related LinksUQCFVA0R9, UQCFVA0R9BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA0R9BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA0R9BAT2A\500
IC PROM SER C-TEMP 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.25A TO263-3 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY F/T RED datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.32K OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf