AVX Corporation UQCFVA120JAT2A\500
UQCFVA120JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA120JAT2A\500
Brief Description
CAP CER 12PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA120JAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA120JAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA120JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA120JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA120JAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA120JAT2A\500
Related LinksUQCFVA120, UQCFVA120JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA120JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA120JAT2A\500
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf