AVX Corporation UQCL2A2R0BAT2A
UQCL2A2R0BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
UQCL2A2R0BAT2A
Brief Description
CAP CER 2PF 200V 0402
Datasheet Download
UQCL2A2R0BAT2A.pdf
Availability of UQCL2A2R0BAT2A
QUANTITY
UQCL2A2R0BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCL2A2R0BAT2A
Internal Part NumberEIS-UQCL2A2R0BAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCL2A2R0BAT2A
Related LinksUQCL2A2, UQCL2A2R0BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCL2A2R0BAT2A Details Description
Related parts for UQCL2A2R0BAT2A
CONN HEADER .100 DUAL R/A 24POS datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG GRY/BLUE 4.0-5.2 datasheet.pdf
TWNTB 30W.120V.60HZ.FLOR.FDTHRU datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf