AVX Corporation UQCSVA180JAT2A\500
UQCSVA180JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCSVA180JAT2A\500
Brief Description
CAP CER 18PF 250V 0603
Datasheet Download
UQCSVA180JAT2A\500.pdf
Availability of UQCSVA180JAT2A\500
QUANTITY
UQCSVA180JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCSVA180JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCSVA180JAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCSVA180JAT2A\500
Related LinksUQCSVA180, UQCSVA180JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCSVA180JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCSVA180JAT2A\500
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf