Nichicon URS0J103MHD1TN
URS0J103MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URS0J103MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URS0J103MHD1TN.pdf
Availability of URS0J103MHD1TN
QUANTITY
URS0J103MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URS0J103MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URS0J103MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.02A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS0J103MHD1TN
Related LinksURS0J10, URS0J103MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URS0J103MHD1TN Details Description
Related parts for URS0J103MHD1TN
IC REG LDO 7.5A 3.3V TO220-3 datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2KX9 32-PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.2A 6XSON datasheet.pdf
SCS FOAM 100 X 200 X 2390MM LONG datasheet.pdf