Nichicon URS1A222MHD1TO
URS1A222MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
URS1A222MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URS1A222MHD1TO.pdf
Availability of URS1A222MHD1TO
QUANTITY
URS1A222MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1A222MHD1TO
Internal Part NumberEIS-URS1A222MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current960mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1A222MHD1TO
Related LinksURS1A22, URS1A222MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
URS1A222MHD1TO Details Description
Related parts for URS1A222MHD1TO
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 41POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 200MA 1.9 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 15DSBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf