Nichicon URS1A470MDD1TA
URS1A470MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
URS1A470MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URS1A470MDD1TA.pdf
Availability of URS1A470MDD1TA
QUANTITY
URS1A470MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1A470MDD1TA
Internal Part NumberEIS-URS1A470MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1A470MDD1TA
Related LinksURS1A47, URS1A470MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
URS1A470MDD1TA Details Description
Related parts for URS1A470MDD1TA
VARISTOR 610V 25KA DISC 32MM datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REDUCER FTG T170-T130 IVORY datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 OPEN SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V GBPC datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 33COND 0.100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf