Nichicon URS1A471MPD1TD
URS1A471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URS1A471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URS1A471MPD1TD.pdf
Availability of URS1A471MPD1TD
QUANTITY
URS1A471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1A471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-URS1A471MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1A471MPD1TD
Related LinksURS1A47, URS1A471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URS1A471MPD1TD Details Description
Related parts for URS1A471MPD1TD
IC OPAMP GP 65MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 15POS datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf