Littelfuse SMDJ110A-T7
SMDJ110A-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ110A-T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ110A-T7.pdf
Availability of SMDJ110A-T7
QUANTITY
SMDJ110A-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ110A-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ110A-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.9A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)