Nichicon URS1J221MHD
URS1J221MHD picture photo
Mfg. Part Number
URS1J221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URS1J221MHD.pdf
Availability of URS1J221MHD
QUANTITY
URS1J221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1J221MHD
Internal Part NumberEIS-URS1J221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1J221MHD
Related LinksURS1J, URS1J221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URS1J221MHD Details Description
Related parts for URS1J221MHD
TRANS PNP 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
PLATE END 83.9X17.9X2.5" GREY datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 60POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1A SOD57 datasheet.pdf