Nichicon URS1J221MHD
URS1J221MHD picture photo
Mfg. Part Number
URS1J221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URS1J221MHD.pdf
Availability of URS1J221MHD
QUANTITY
URS1J221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1J221MHD
Internal Part NumberEIS-URS1J221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)