Nichicon URS2A470MPD
URS2A470MPD picture photo
Mfg. Part Number
URS2A470MPD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2A470MPD.pdf
Availability of URS2A470MPD
QUANTITY
URS2A470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2A470MPD
Internal Part NumberEIS-URS2A470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesRS
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2A470MPD
Related LinksURS2A, URS2A470MPD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2A470MPD Details Description
Related parts for URS2A470MPD
CONN HEADER 20POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 25POS datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 6AWG #5/16 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 16V 12A IPAK datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 240VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN COVER 65.4X2.2X34.9MM GRAY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOT23 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf