Nichicon URS2AR33MDD1TD
URS2AR33MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URS2AR33MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2AR33MDD1TD.pdf
Availability of URS2AR33MDD1TD
QUANTITY
URS2AR33MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2AR33MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URS2AR33MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2AR33MDD1TD
Related LinksURS2AR3, URS2AR33MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2AR33MDD1TD Details Description
Related parts for URS2AR33MDD1TD
SENSOR CURRENT HALL 5A AC/DC datasheet.pdf
CABLE SERIAL SC SERIES 96" datasheet.pdf
LED AMBER 1/4" HOLE 12V PAN MNT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 CLR 2X6" datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 0603 datasheet.pdf