Nichicon URS2E330MHD6
URS2E330MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
URS2E330MHD6
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URS2E330MHD6.pdf
Availability of URS2E330MHD6
QUANTITY
URS2E330MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2E330MHD6
Internal Part NumberEIS-URS2E330MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2E330MHD6
Related LinksURS2E3, URS2E330MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
URS2E330MHD6 Details Description
Related parts for URS2E330MHD6
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
IC 8-PORT E1 TRANSCEIVER 144LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
KIT EVAL SFP FIBRE CHAN APPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 9C P /11 WHT 72" NI datasheet.pdf
IC BUFFER SGL LP OPEN-DRN 6XSON datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf