Nichicon URU0J472MRD
URU0J472MRD picture photo
Mfg. Part Number
URU0J472MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URU0J472MRD.pdf
Availability of URU0J472MRD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU0J472MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU0J472MRD
Internal Part NumberEIS-URU0J472MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRU
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU0J472MRD
Related LinksURU0J, URU0J472MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URU0J472MRD Details Description
Related parts for URU0J472MRD
INSULATOR MICA .860X.520" .141" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
MODULE MALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IMP,PWR,4PR,HDR,L-HLD,1X,802-3,N datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Wire Leads datasheet.pdf