Nichicon URU2V330MRD
URU2V330MRD picture photo
Mfg. Part Number
URU2V330MRD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
URU2V330MRD.pdf
Availability of URU2V330MRD
QUANTITY
URU2V330MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2V330MRD
Internal Part NumberEIS-URU2V330MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)